Öyküler

16 Temmuz 2016 Cumartesi

burada takılmaya devam etsem iyi olacak

Salça olmamak zordur. Hele bir de cazip bir gündem varsa. Siz de arkadaşlarınıza katılmak istersiniz. Oysa iklim soğumalıdır. Saflar çabuk belirlenmeli, kamplar çabuk çizilmeli... İyi bilirsiniz. Aşinalıktan fazlasıdır. Bu kutupları çok iyi bilirsiniz. Ta ki kutup ayısı görünürleşene, belirginleşene kadar. (Epifanya)

Pirandello. Henüz okumadınız. Anne tarafından İbrahim dedeniz çok iyi bir oyun (piyes) koleksiyoncusudur (idi). Bol bol okuyup radyo dinlemiş olduğu da kesin. İşte bir kamp daha. Hem de soğuk bir kamp değil. Soğuk kamplar makro ekonominin işidir. Soğuk kampları bir ara anlatırım. Şimdi sıcak iklimlerde daha dün Eski Ahit okumuş olmanın kıvancı içerisinde dolanıyorum. Bir yol bir yapı bulmaya çalışıyorum. Oysa bu da çok sıcak bir kamp olmamalı. Metinsel süreklilikler ve soy kütüğü süreklilikleri diferansiyeli arasında bir denge. En fazla.

Tanımaya çalışıyorsun. Sınır belirliyorsun. Çoğu zaman beyhude sınırlar. Makroekonomik soğuk sınırlar sol-sağ. Sıcak sınırları soğumaz. Aşinadan fazlası. Daha dün Eski Ahit okuyor ve Yeni Ahit topografyasına bakıyordun. Antakya'ya dünden salçasın. Oysa Yeruşaleym'e gitmen gerekiyor. Minimum 10 günlük maksimum iki hafta. Gezilere sen karar veremiyorsun. Ancak delice evden kaçacak kadar. Onda da Yeru'şal'eym'e ulaşmak zor. 'Şal' selamla ilgili bir kök olmalı. 'Yeru' kutsallıkla ve kutsal adamla ilgili olmalı. 'Eym' son ek. Sağdan sola da yazsan.

Oysa... Oysa... Yazarak var oluyorsun. Sentezleye sentezleye vakit öldürüyorsun. Vakit ölmüyor. Ölen başka bir şey. Ontolojik olarak. Yeruşaleym ile Septuaginta. Septuaginta odamda. Kutsal Kitap, Eski Ahit ile birlikte masamda. Luther edisyonuna dayanan Almanca Kutsal Kitap da masamda. Soğumak için gömüt Almancamı mı çıkartacağım? Bugünün geçmesi için belki. Hava sıcak, iklim sıcak. Aktörler, palyaçolar hep emekçidir. Siz de partizansınızdır. Emekçi kardeşinize (oğlunuza) "küçük burjuva" demek ağırınıza gider. Fakat Soğuk Savaş savaş değildir ve harfi harfine üretilmesi gerekir. Hava çok ısınmıştır. Küresel Isınma.


Hiç yorum yok:

Yorum Gönder